Bubnový obraceč forem

Publikováno 14. 11. 2013

Pro významného dodavatele odlitků předala naše firma TMT do trvalého provozu bubnový obraceč forem.

Bubnový obraceč forem je zařízení používané ve slévárnách.

Jedná se o zařízení, které nahrazuje původní pneumatickou obracečku forem z roku 1963, ke které jsme v roce 2008 dodali linku těžkých válečkových dopravníků.

Původně uvažovaná repase stávajícího zařízení byla odmítnuta a byl nabídnut obraceč vlastní konstrukce s hydraulickým pohonem. Tato nabídka byla nakonec akceptována a byl dodán nový bubnový obraceč forem. Průběh byl poněkud ztížený tím, že nové zařízení se muselo vejít na stávající stavební dispozici (což byl stávající betonový základ s otočnými kladkami) a celá akce musela proběhnout formou výměny kus za kus během třídenní odstávky v termínu listopadového státního svátku. Toto se nakonec podařilo a po odstranění několika drobných problémů je dnes obraceč forem nasazen v plném třísměnném provozu.

Toto zařízení se skládá z pevného rámu, z přítlačného rámu, z válečkových dopravníků pro posun desky modelu, z válečkových dopravníků pro posun formy, z mechanizmu otáčení pevného rámu, z oplocení a z hydraulického, pneumatického a elektrického obvodu a řídicího systému. Bubnový obraceč forem slouží k uvolnění a vyjmutí modelu z formy. Manipulovaným dílem jsou zde formovací rámy o největších rozměrech 2 600 x 1 500 x 700 mm a maximální hmotnosti 7 000 kg.

Deska modelu, spojená s formovacím rámem se zaformovaným modelem, je vnějším válečkovým dopravníkem zasunuta do obraceče a pomocí čidel vycentrována v obracecím stroji. Následuje upnutí desky modelu k válečkovému dopravníku pomocí hydraulicky ovládaných upínek. Poté následuje spuštění přítlačného rámu a jeho přitlačení k formovacímu rámu. Dalším krokem je otočení celého stroje na podpěrných kladkách o 180°. Přesné otočení je řízeno poháněcím elektromotorem s odměřováním a je kontrolováno čidly. Po otočení se přisune k desce úderový vibrátor a začne vibrovat, což slouží k zhutnění formovací směsi kolem modelu a uvolnění modelu. Současně se začne zasouvat hydraulický válec přítlačného rámu, spolu s ním se spouští formovací rám a základová deska s modelem zůstává upnutá v horní poloze. Ukončení zdvihu přítlačného rámu je dojetím na koncová čidla a zasunutím rámu pod povrch válečkových dopravníků. Po povelu je formovací rám i s formou vysunut na navazující válečkový dopravník. Poté dochází k otočení obraceče o 180°, k uvolnění desky modelu, deska je vysunuta na navazující válečkový dopravník. Délka cyklu je 180 až 200 vteřin.

Proč spolupracovat právě s námi?

 • Více než 30 let zkušeností v oboru,
  přes 6 000 realizovaných zakázek.

 • Komplexní řešení na míru pro všechna průmyslová odvětví po celém světě.

 • Velké množství stálých zákazníků (viz naše reference).

 • Silný tým odborníků pro všechny etapy
  projektu
  , od projekce až po servis.

 • Vlastní silné projekční, konstrukční
  a výrobní zázemí.

 • Stabilní česká firma s mezinárodními
  zkušenostmi.